середа, 18 листопада 2015 р.

Злочини проти Майдану: хто гальмує розслідування?

Злочини проти Майдану: хто гальмує розслідуванняЗа два роки, що минули після початку Євромайдану, рідні "Небесної сотні" досі не дочекалися покарання тих, хто винен у їхній загибелі.
Хоча генеральний прокурор Віктор Шокін заявляє про завершення розслідування розстрілів на Майдані, на цей час немає жодного вироку суду, яким би причетні до злочинів – виконавці, організатори і замовники - були покарані.
Заяви і факти
Загалом, за даними міністерств охорони здоров'я, внутрішніх справ та волотерів, 106 людей були вбиті за час масових акції протесту, понад тисяча були поранені. Загинуло також 19 працівників правоохоронних органів.
Генеральний прокурор Віктор Шокін у жовтні заявив, що справа про розстріли активістів Майдану взимку 2014 року "фактично розслідувана".
"Ми зібрали в одне ціле всі епізоди по подіях на Євромайдані. Вибудували хронологію узурпації влади: хто її почав, як і ким все готувалося і здійснювалося. Таким чином, нам вдалося вибудувати піраміду людей, причетних до злочинів проти Євромайдану. На її вершині – Віктор Янукович. Можу сказати, що фактично справа розслідувана", - заявив генеральний прокурор в інтерв'ю газеті "Факти".
Проте, кажуть адвокати "Небесної сотні", до суду ці справи не доходять.
За їхніми даними, загалом за злочини проти Євромайдану порушено більше десяти кримінальних справ. Це, зокрема, справи про нічний силовий розгін студентів на Майдані Незалежності 30 листопада 2013 року, про сутички 1 грудня 2013-го, про напад на автомайданівців у Києві, викрадення Ігоря Луценка та вбивства Юрія Вербицького та В'ячеслава Веремія, про сутички і масові вбивства у лютому 2014 року, штурм Будинку профспілок. Як кажуть в "Адвокатській дорадчій групі", яка об'єднала захисників інтересів родичів загиблих на Євромайдані, лише одна справа на сьогодні розглядається у суді – це справа колишніх співробітників "Беркута" Сергія Зінченка і Павла Аброськіна, яких звинувачують у причетності до розстрілу 39 людей 20 лютого 2014 року на вулиці Інститутській у Києві.
Злочини проти Майдану: хто гальмує розслідування
Не завершилося розслідування і стосовно колишнього мера столиці Олександра Попова, якого звинувачують у причетності до побиття студентів вночі 30 листопада 2013 року. Хоча саме йому та колишньому заступнику секретаря РНБО Володимиру Сівковичу висунули підозру одним із перших.
Зниклі підозрювані
На сьогодні слідчі дії проводяться стосовно 20 співробітників "Беркута", які протистояли активістам Євромайдану. Але досі не відомо, чи будуть усі справи передані до суду, каже адвокат Євгенія Закревська.
"Ще на початку 2015 року прокуратура затримала 14 осіб, але у ході розслідування відпустила усіх, окрім трьох - Сергія Зінченка, Павла Аброськіна і Дмитра Садовника", - нагадує пан Титич, який входить до "Адвокатської дорадчої групи".
За його словами, командир роти "Беркута" Дмитро Садовник був ключовим підозрюваним у цій справі.
"Але його відпустили, можна сказати, випхали із України, - розповідає Віталій Титич в інтерв’ю ВВС Україна. – Фактично, суд відпустив ключового підозрюваного".
Це сталося восени 2014 року. Щодо судді Світлани Волкової, яка ухвалила це рішення, було відкрите кримінальне провадження за статтею про винесення суддею завідомо неправосудного рішення, що спричинило тяжкі наслідки. Але досі вироку і у цій справі немає.
Президент Петро Порошенко тоді на своїй сторінці у Facebook написав: "шокований" рішенням судді Волкової.
"І це був перший прецедент спільної протидії розслідуванню Генеральної прокуратури, МВС і судді, яка ухвалила рішення про недоцільність арешту. Я навіть думаю, що Садовник не хотів тікати, оскільки є реальна загроза його ліквідації тими, хто стоїть за розстрілами на Майдані. Не виключаю, що Україну він залишив за допомогою того, хто був посвячений у хід розслідування", - сказав пан Титич в інтерв’ю ВВС Україна.
За інформацією Олександри Матвійчук із громадської організації "Євромайдан SOS", випадок із Дмитром Садовником був не останнім.
Печерський суд столиці присудив домашній арешт харківському міліціонеру, який входив до організації "Оплот", Таваккулу Рагімову. Саме його підозрювали у скеровуванні "тітушок", у викраденнях, заподіянні тілесних побоїв, катуваннях активістів Майдану.
У вересні цього року він, як і Дмитро Садовник, зник з України, кажуть адвокати.
"Так само незрозумілим ми вважаємо рішення суду стосовно Анатолія Логвиненка, ще одного "беркутівця", якого підозрюють у тому, що він причетний до побиття активістів "Автомайдану". Стаття, яку йому інкримінували, передбачає 7-15 років позбавлення волі, але його також перевели під домашній арешт, а не так давно зняли електронний браслет", - розповіла в інтерв'ю ВВС Україна Олександра Матвійчук.
Ще влітку минулого року президент Петро Порошенко заявив українським телеканалам: "Частина представників "Беркута", частина представників "Альфи" зараз героїчно воює на Сході. Я не виключаю, що за їхніми результатами в операціях мені доведеться ухвалити рішення про амністію. Я думаю, що це буде справедливо. Вони кров'ю змили ту вину", - сказав Петро Порошенко в інтерв'ю українським телеканалам.

Немає коментарів:

Дописати коментар