вівторок, 10 листопада 2015 р.

Думки експерта з приводу "безвізового пакету"


У Раді не прийняли поправку до КЗпП про недискримінацію за ознаками сексуальної орієнтації. На думку експертів, депутати не пройшли тест на європейські цінності, а Україна залишається ханжеською пострадянською країною.
Парламент прийняв пакет законів, необхідних для лібералізації безвізового режиму з ЄС. Пакет складався з шести документів.
У той же час прем'єр Арсеній Яценюк заявив, що якщо прийнятий Верховною Радою закон про арешт майна не буде відповідати європейському законодавству, то це може стати причиною для відмови Україні в безвізовому режимі.
Крім того, лідер фракції «Блок Петра Порошенка» Юрій Луценко зазначив, що поки не знято питання про антидискримінаційну норму при працевлаштуванні. Він нагадав, що вісім європейських країн наполягають на даному уточненні в Трудовий Кодекс.
Проголосований парламентом «безвізовий пакет» в ефірі радіостанції Голос Столиці прокоментував політичний експерт, директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.
Велика частина безвізових законів прийнята. Яким буде вердикт Єврокомісії?

– Безумовно, можна очікувати лібералізації візового режиму, але не повного його скасування. Йдеться насамперед про часткову лібералізацію візового режиму. Але і для цього потрібно постаратися: по-перше, прийняти ці закони, щоб вони відповідали критеріям ЄС. Прем'єр говорив, що президент зверне на це увагу, він може повернути закон на доопрацювання. При цьому досить симптоматичним є неприйняття антидискримінаційних положень в новому КЗпП. Це така неєвропейська симптоматика, це тест на європейські цінності, який ВР поки не пройшла.
Експерт: політики хочуть заробити на лібералізації безвізового режиму з ЄС

Депутати в принципі консервативні або не готові до того, що в Європі потрібно толерантно ставитися до будь-яких явищ?
– Це свідчення патріархально-консервативного суспільства. Навіть на тлі католицького консерватизму Польщі та Угорщини, ці поправки були там прийняті свого часу, незважаючи на опір частини політичних сил. Це ж не сексуальна чи гендерна проблема, це проблема прав людини. Ми не правове суспільство, тому що за цією дискримінацією стоїть порушення прав особистості. Не просто політичні права людей, а особисті права. Значить, ми все-таки не західна Європа, може, навіть не Європа в цілому. Ми поки ще залишаємося в чомусь пострадянською країною з ханжеськими патріархально-консервативними цінностями. І потрібно працювати над цим.

Яким чином президент переконав депутатів все-таки проголосувати за ці закони?

– Розгорнулася незрима, а іноді й зрима інформаційно-медійна гра. Президент по плачевним підсумкам роботи ВР минулого тижня звинувачував політичні сили в тому, що вони не хочуть зближення з Європою. Депутати часто бувають в Європі за дипломатичними паспортами, і президентська команда говорила про те, що депутати відірвалися від народу. Еліта буває в Європі, а прості люди законсервовані на нашій території. Крім того, приїжджала Федеріка Могеріні, і це теж в якійсь мірі вплинуло на сьогоднішні серйозні темпи прийняття цих законів. Ми також бачимо деякі зміни в самій коаліційній конфігурації, зближення позицій БПП і «Батьківщини». Юлія Тимошенко наприкінці минулого тижня заявила, що «Батьківщина» не збирається виходити з коаліції під час війни, що це було б злочинним. І це теж вплинуло на продуктивне голосування по ключових законопроектах.

Чому восьми країнам так важливо уточнення в Трудовий кодекс про недискримінацію за ознаками сексуальної орієнтації?

– Це проблема ціннісна. Крім того, дискримінація за цим критерієм буде штучно формувати надлишок трудової міграції до країн ЄС. Ми бачимо, що на тлі міграційної кризи багато європейських держав посилюють міграційне законодавство. І це стосується не тільки традиційно консервативної в цьому відношенні Британії, а й багатьох інших країн. Багато країн вимагають антидискримінаційної поправки, щоб штучно в Україні не створювався надлишок трудових мігрантів.

Яка причина появи прем'єра на сьогоднішньому пленарному засіданні?

– Судячи з його реплік, прем'єр хоче показати себе промоутером і провайдером цих безвізових законів. Це важливо з точки зору популярності візової теми як серед простих українців, так і серед європейців. Яценюку це потрібно напередодні вичерпання річного імунітету роботи Кабміну. Зараз завдання прем'єра – втриматися на посаді, пролонгувати прем'єрські повноваження. Його завдання – зробити все, щоб перезавантаження Кабміну пішло якщо і не за його сценарієм, то з урахуванням його думки та його «хотєлок».

Немає коментарів:

Дописати коментар